Místo brazilské Copacabany či thajského Phuketu raději severokorejský Wonsan Kalma. Totalitní režim vůdce Kim Čong-una přichází s vlastní verzí dovolenkového snu. Po letech výstavby a zpoždění otevírá luxusní areál na východním pobřeží této komunistické země, který má posloužit zejména jako zdroj deviz, propagandy i diplomatických vzkazů.
Nové přímořské letovisko své brány otevře 1. července. Tedy asi o šest let později, než jak počítaly původní plány. Je určeno hlavně domácím elitám a vybraným ruským turistům. Kdy a zda vůbec někdy přivítá i cizince z ostatních zemí, v tuto chvíli jasné není, přesto všechno ho tamní komunistický režim označuje za „začátek nové éry severokorejského turismu“.
Podle státních médií má letovisko kapacitu až 20 tisíc návštěvníků a rozprostírá se na čtyřkilometrovém úseku pláže. Součástí mají být hotely, restaurace, obchodní centra i aquapark – nic z toho ale nelze nezávisle ověřit.
Ve městě má podle světových médií, která se odkazují na informace tamní státní tiskové agentury KCNA, své vily také severokorejská elita, mnohem podstatnější je nicméně fakt, že jde o osobní záležitost současného vládce země, protože právě zde trávil část svého dětství a oblast považuje za ideální místo k vytvoření „turistického ráje“. V minulosti tady přitom fungovalo odpalovací zařízení pro testy raket.
Ambiciózní projekt s příslibem deviz
Severní Korea je jednou z nejchudších zemí světa a navzdory dekádám tvrdých sankcí kvůli jadernému programu většinu zdrojů investuje do armády, monumentálních staveb a projektů oslavujících kult osobnosti dynastie Kimů. Státní média popisují projekt Wonsan jako „velkolepou a slavnostní událost pro celý národ“ a označují ho za „předehru nové éry turismu“.
Jeho otevření pak někteří pozorovatelé považují za způsob, jak si Pchjongjang může relativně snadno přivydělat. Vstup cizincům je teoreticky umožněn, ale turisté přijíždějí téměř výhradně z Číny a Ruska, které patří k tradičním spojencům KLDR. „Doufal jsem, že to bude signál k širšímu otevření mezinárodnímu turismu, ale zatím to tak nevypadá,“ říká pro BBC spoluzakladatel cestovní kanceláře Young Pioneer Tours Rowan Beard.
Turismus ano, ale jen pro vyvolené
Turistický ruch v komunistické zemi nikdy nevzkvétal, navíc ho tvrdě zasáhl covid. Podle Bearda nicméně pro většinu západních turistů Wonsan příliš atraktivní nebude, neboť se jedná jen o atrakce pro specifickou skupinu cestovatelů. „Hlavními lákadly zůstanou místa jako Pchjongjang, demilitarizovaná zóna a další brutalistní nebo komunistické památky,“ upozorňuje.
Naopak ředitel cestovní kanceláře Uri Tours Elliott Davies tvrdí, že Severní Korea má své „specifické kouzlo“ pro lidi, kteří hledají neobvyklé cíle: „Je fascinující zažít něco tak známého, jako je plážové letovisko, v tak odlišném kulturním kontextu, jaký nabízí Severní Korea.“
Slavnostního otevření se 24. června zúčastnil sám Kim Čong-un po boku své dcery Kim Ju Ae a manželky Ri Sol-ču, přítomen byl také ruský velvyslanec Alexandr Macegora spolu s dalšími diplomaty. Podle některých tour operátorů by letovisko mohlo být zpřístupněno právě ruským turistům, kteří smí jako jediní cizinci cestovat do některých částí KLDR.
Otevření resortu navíc přichází ve chvíli, kdy se vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem prohlubují, mimo jiné kvůli sankcím Západu a válce na Ukrajině. Ve čtvrtek obě země znovu spustily po pětileté pauze způsobené pandemií přímé železniční spojení mezi svými hlavními městy.