Prodej sociální sítě TikTok se stal v USA zásadním politickým tématem, které ale ani po několika letech sporu stále nedospělo k uspokojivému závěru. Celý problém spočívá v tom, že americkým zákonodárcům vadí, že platformu vlastní společnost ByteDance sídlící v Číně, již Spojené státy označují za svého „zahraničního protivníka“. Mnozí političtí lídři napříč republikány a demokraty se obávají, že čínská komunistická strana může z aplikace získávat citlivé údaje o amerických občanech.
A právě ze zmíněných důvodů byl podle BBC začátkem loňského roku schválen zákon, který společnosti ByteDance přikazuje prodat TikTok americkým vlastníkům, přičemž pokud k tomu nedojde, bude aplikace ve Spojených státech zakázána. Čínská firma se sice pokoušela nařízení napadnout u Nejvyššího soudu USA, ten ale letos v lednu rozhodl, že zákon skutečně platí.
Krátce poté do situace každopádně vstoupil nově zvolený americký prezident Donald Trump, který začátek platnosti zákona odložil o 75 dní, což vychází na 5. dubna letošního roku. A ačkoliv v prvních dnech po verdiktu Nejvyššího soudu o koupi TikToku projevilo zájem mnoho podnikatelů, ani těsně před vypršením lhůty k žádnému uzavření dohody nedošlo.
Je vůbec TikTok na prodej?
Vážných zájemců o čínskou sociální síť je údajně hned několik, alespoň tedy podle předchozích Trumpových vyjádření. Šéf Bílého domu začátkem března uvedl, že jeho administrativa jednala se čtyřmi skupinami investorů, kteří chtějí TikTok odkoupit.
Svůj záměr už veřejně deklaroval například podnikatel a miliardář Frank McCourt, kanadský obchodník Kevin O'Leary, spoluzakladatel Redditu Alexis Ohanian nebo jeden z nejpopulárnějších youtuberů současnosti vystupující pod přezdívkou MrBeast. Z firem má pak podle Trumpa zájem o TikTok třeba Microsoft nebo vyhledávač využívající umělou inteligenci Perplexity AI.
Nahlédnout do zákulisí neveřejných debat investorů a ByteDance je samozřejmě obtížné. Klíčovým faktorem ovšem může být to, že čínská firma v minulosti opakovaně prohlašovala, že TikTok není na prodej. Na druhou stranu je každopádně možné, že se tento názor změnil právě po verdiktu Nejvyššího soudu, jenž společnosti skutečně nedává příliš na výběr.
Rozhodnutí ovlivní mnoho faktorů
Vzhledem k tomu, že lhůta pro prodej TikToku vyprší už za pár dní, bude další vývoj situace nyní do velké míry záležet na rozhodnutí amerického prezidenta. Ten by samozřejmě opět mohl platnost zákona odložit (což už ostatně v minulosti sám připustil), díky čemuž by tak ByteDance získal na případná jednání o prodeji více času.
Je však otázkou, zda bude Trump vůči čínské firmě takto vstřícný i tentokrát. O staronovém prezidentovi je obecně známo, že nemá rád, když někdo jeho rozhodnutí odporuje, a proto lze soudit, že pokud se ByteDance vůči prodeji ohradí, mohl by se pokusit přehodnotit její stanovisko právě zmíněným zákazem.
Důležitým faktorem zde ale může být i názor politiků republikánské strany, kteří původní zákon podpořili drtivou většinou 197 ku 15 hlasům. Tedy řečeno jinak, dá se očekávat, že ByteDance má v nové administrativě jen málo zastánců na to, aby Trump termín, kdy zákon vejde v platnost, znovu odkládal na později.
Zásadní roli v rozhodování navíc může hrát i tlak ze strany amerických internetových gigantů, jako jsou Google, Meta či Amazon. Tyto firmy totiž provozují další sociální sítě, přičemž po zákazu TikToku by se jim zmenšila konkurence a zároveň velmi pravděpodobně zvýšily příjmy z reklamy. „Někteří z významných marketingových manažerů už potvrdili, že pokud nebudou moci inzerovat na TikToku, přesměrují své výdaje na Instagram, YouTube nebo Twitch,“ řekl Kelsey Chickering, analytik společnosti Forrester, která se zabývá průzkumem trhu.
Odhadnout konečné rozhodnutí Donalda Trumpa je samozřejmě velmi obtížné, protože do hry mohou vstupovat i další zákulisní okolnosti, jež nejsou aktuálně známé. Podle odborníků je každopádně zákaz TikToku v USA zcela reálnou možností, která by skutečně mohla nastat už za pouhých několik dní.